Współczesne odkurzacze do samochodów

Odkurzanie samochodu to proces, który musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas. Podobnie jak odkurzanie podłóg w domu, czyszczenie tapicerki samochodowej oraz dywaników jest koniecznością, jeżeli chcemy mieć w środku komfortowe warunki do jazdy. Niestety nie każdy posiada garaż lub gniazdko elektryczne w pobliżu, z którego mógłby wziąć prąd do odkurzacza domowego. Dlatego na rynku możemy znaleźć odkurzacze do samochodów, które przeznaczone są albo do zasilania z gniazdka zapalniczki, albo z wykorzystaniem wbudowanego akumulatora.

Odkurzanie w każdym miejscu

Największą zaletą jaką prezentują odkurzacze samochodowe jest możliwość sprzątania auta w absolutnie każdym miejscu. Możemy zrobić to nawet podczas zwykłego postoju w trasie, jeżeli coś rozsypie się nam po podłodze w trakcie jazdy. Nie jesteśmy w żadnym stopniu przywiązani do gniazdka elektrycznego 230 V, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w bloku. O ile posiadając mieszkanie na parterze możemy jeszcze posiłkować się przedłużaczem, o tyle mieszkając o wiele wyżej nie będziemy mogli wykorzystać tej możliwości. Odkurzacz do samochodów pozwoli natomiast na bezproblemowe uporządkowanie wnętrza pojazdu, nie wymagając do tego dostępu do sieci energetycznej. Nie będziemy też musieli jeździć na stacje paliw, na których znajdują się płatne odkurzacze, których cena niejednokrotnie bywa bardzo wysoka. Odkurzacz samochodowy to wielka wygoda, możemy go użyć nie tylko do sprzątania auta, ale również tam gdzie nie ma dostępu do prądu, na przykład w altance na działce rekreacyjnej.

Skąd odkurzacz pobiera energię?

Pomimo iż odkurzacze samochodowe nie potrzebują do swojej pracy prądu sieciowego, to jednak wciąż są maszynami elektrycznymi. Skąd w takim razie pobierają prąd, który wymagany jest do ich pracy? Z dostępnych w handlu urządzeń możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze typy. Pierwszy z nich polega na pobieraniu prądu bezpośrednio z instalacji samochodu. Podłączamy go do gniazdka zapalniczki, niektóre wersje umożliwiają podłączenie bezpośrednio do akumulatora samochodu (większe moce). Odkurzacz samochodowy może jednak posiadać też inny sposób zasilania, jakim jest wbudowany akumulator. Stosowane dziś do tego celu baterie powodują, że możliwe jest uzyskanie bardzo długiej pracy na pojedynczym ładowaniu, a jednocześnie odkurzacz nie robi się nadmiernie duży ani ciężki. Ładowanie urządzenia odbywa się w domu z gniazdka, możemy też przez specjalną przejściówkę ładować odkurzacz z gniazda zapalniczki samochodowej w czasie jazdy. Dzięki temu maszyna zawsze jest gotowa do wykorzystania.

Trudno byłoby wyobrazić sobie jeżdżenie w samochodzie, gdzie panuje nieporządek. Niestety nie każdy z nas ma komfort pozwalający na podłączenie odkurzacza domowego, ponieważ mieszkając w blokach nie mamy pod ręką gniazdka na 230 V. W takim przypadku odkurzacze do samochodów są doskonałym rozwiązaniem, które daje nam niezależność. Zasilane z gniazdka zapalniczki lub posiadające wbudowany akumulator urządzenia mogą pracować zawsze wtedy, gdy ich potrzebujemy.